Sumi Yöresel Dansları (Halk Oyunları)

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Ukrayna toprakları bu alanda yaşayan her toplumdan bir kalıntı almış ve bu sayede günümüzde son derece zengin bir kültüre sahip hale gelmiştir. Her toplum kendilerinden sonraki nesillere bıraktıkları örf ve adetler ile daha da zengin bir kültürel çeşitliliğin oluşmasını sağlamış ve bu durum Ukrayna’nın her bölgesinde farklı yansımalar bulmuştur.

Bir toplumun kültüründe her zaman çok büyük yer tutan yerel danslar konusunda oldukça büyük bir çeşitlilik sunan Ukrayna kültüründe özellikle Sumi yöresel dansları (halk oyunları)’nın da çok büyük önemi vardır. Bu güzel ve şirin kasabada yaşayan halk eski adetlerin gelecek nesillere aktarılması konsunda son derece önemli çalışmalar yapmaktadırlar. Özellikle yılın belli zamanlarında düzenlenen etkinlikler ile gerek bölgenin yerel danslarının gerekse diğer kültürel miraslarını yeni nesillere aktarmaya çalışan bölge halkı bunda her zaman başarılı olmaktadır.

Sumi bölgesinde oynanan oyunlar özellikle yerel kıyafetler ile oynanan ve bölgeye has olan oyunlardır. Tıpkı ülkemizde olduğu gibi her bölgenin kendine göre adetleri, kıyafetleri veya dansları olan Ukrayna özellikle Sumi bölgesine gelen kişilerin keyifli zaman geçirebilmeeri için yıl içinde birçok festival veya benzeri etkinlik ile gündeme gelmektedir. İnsanların bir araya gelerek eskiden kalma danslar ile eğlenceler düzenlediği ve özellikle bu dansları yaparken kesinlikle eski yerel kıyafetlere de yer verdiği bilinmektedir.

Zengin Kültür Kalıntıları İle Mükemmel Bir Seçim

Bu küçük kasabada ve çevresinde çok eski zamanlardan bu yana oynanmakta olan oyunların kimilerini sadece erkekler kimilerini bayanlar kimilerini ise hem erkekler hem de bayanlar oynamaktadırlar. Kendilerine has müzikler eşliğinde oynanan tüm bu oyunlar bölgenin ne kadar büyük bir kültürel zenginliği olduğu konusunda insanlara fikir verebilmektedir. Eskiden kalma adetlerine çok bağlı olan Sumi halkı özellikle yeni yetişen nesillerin de bu adetleri sürdürmeleri ve kendilerinden sonraki nesillere aktarabilmeleri için ellerinden geleni yapmaktadırlar.

Danslarında ilginç ve ilgi çekici figürler sergileyen bölge halkı özellikle yabancı kişilerin Sumi bölgesine çekebilmek amacı ile sürekli olarak farklı etkinlikler düzenlemektedirler. Her zaman geniş bir katılımın olduğu bu etkinlikler özellikle yaşadıkları yerlerde bu  gibi olaylara pek tanıklık edemeyen kişilerin çok ilgisini çekmektedir. Her  bölge için geçmişten gelen tüm adet ve geleneklerin gelecek nesillere aktarılması için çok önemli olan tüm etkinlikler özellikle doğru bir şekilde hazırlandığı takdirde her zaman amaca ulaşmaktadır. Sumi bölgesine ilk kez gelecek olan kişiler eğer bu festivallerin düzenlendiği dönemlere denk gelirlerse kesinlikle bölgenin ne kadar zengin bir geçmişe ve kültüre sahip olduğunu hemen anlayabileceklerdir. Sumi yöresel dansları (halk oyunları) da bu etkinliklerde insanların en çok ilgilerini çeken ve keyifli anlar yaşayabilmelerini sağlayan aktivitelerdir. Bu sebeple uzmanlar Sumi bölgesini ziyaret edecek olan kişilerin öncelikle bu tarz festival veya benzeri aktivitelerin düzenlendiği zamanları takip etmelerini önermektedirler.