Sumi Yaşam Giderleri

Sumi Yaşam Giderleri, Öğrenciler kendi ülkelerinde bir devlet okulu tercih etmediklerinde ailelerin aklına yurtdışında eğitim fikri gelir. İşte o ülkelerden birisi de son zamanlarda gerek vize ve pasaport bakımından gerekse de ekonomik rahatlık, parasının değeri ve ucuzluğundan bahsedilen Ukrayna’dır. Öğrencilerin eğitim amaçlı yönelebileceği öğrenci kentlerinden birisi Sumi’dir. Peki Sumi’de yaşam giderleri nasıldır? Öğrencilerin gideri ne kadardır?

Sumi yaşam giderleri oldukça ekonomiktir. Diğer Avrupa ülkelerindeki yurtdışı eğitim giderleriyle karşılaştırıldığında Sumi’de eğitim almak hem çok ucuz hem de bir ayrıcalıktır. Sizlerde bu ayrıcalıktan yararlanmak için hemen Sumi kentinin kapılarını aralayabilirsiniz. Sumi yaşam giderlerini konaklama, eğitim ücreti, ulaşım, yeme içme ve sosyal aktiviteler meydana getirmektedir.

Sumi yaşam giderleri arasında en önemli paya okul harçları sahiptir. Yıllık olarak ödenen okul harçları makuldür. Yıllık 1500 dolar ile 3500 dolar arasında değişen okul harçları sayesinde öğrenciler Sumi’de eğitim almanın farkını yaşamaktadır. İlk yıl hazırlık eğitimi verilmektedir. Sumi kentinde eğitim almak isteyen öğrenciler hazırlık eğitimi için yıllık 1500-2500 dolar arasında değişen ücretler ödemektedir.

Sumi yaşam giderleri arasında paya sahip olan konaklama ücretleri farklılık göstermektedir. Pek çok öğrenci yabancı öğrenciler için okul tarafından sağlanan yurtlarda konaklamaktadır. Böyle bir durumda öğrenciler  aylık 100 dolar ödeyerek güvenilir bir şekilde konaklama imkanına sahip olmaktadır. Kiralık evler öğrencilerin tercih ettiği bir başka konaklama seçeneğidir. Sumi konaklama açısından pek çok alternatife sahiptir. Tertemiz ve yeni eşyalarla donatılmış olan kiralık evlerin fiyatları evin durumuna, büyüklüğüne, lüks olup olmadığına göre farklılık göstermektedir. Sumi’de yaşayacak öğrenciler isterse Sumi’li aileler tarafından kiralanan odalarda yaşamayı da tercih edebilirler.

Bir öğrencinin sosyal aktiviteler, yeme içme ve ulaşım için harcayacağı miktar 350 doları geçmez. Rahatlıkla Sumi’de yaşamak için 350 dolar yeterlidir. Ailelerin rahatlıkla çocuklarını gönderebileceği Sumi ekonomik bir kent olması nedeniyle başka ülke öğrencilerinin yoğun ilgisiyle karşılaşmaktadır. Yeme içme seçeneklerinin çok çeşitli olduğu Sumi’de öğrenciler hem lezzetli yiyecekler yeme fırsatına sahip oluyor hem de karınlarını doyurma imkanına sahip oluyor. Ulaşım giderlerinin yaşam giderleri açısından önemi büyük. Aylık ulaşım kartı alan öğrenciler toplu taşıma araçlarında çok cüzi fiyatlarla bir ay boyunca sınırsız yolculuk yapmanın keyfini yaşıyor.

Çok Ucuz Şehir: Sumi

Sumi kentinin ekonomik olması üniversite eğitimi için kenti seçmeye vesile olmaktadır. Yurtdışı eğitim programı için öncelikli tercihler arasında yer alan Sumi’de çok ucuz bir yaşam sizleri bekliyor.

Sizlerde hem ailenize ekonomik yönden yük olmamak hem de kaliteli bir ülkede yurtdışı eğitimi almak istiyorsanız Sumi tam size göre bir şehir. Sumi’de üniversite eğitimi almayı düşünen öğrencileri Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ofislerimize bekliyoruz. Ofislerimizde Sumi yaşam giderleri hakkında da bilgi sahibi olabilir ve merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.